Kino plus konteksty
czwartek, 31 maja 2007
Japończycy wśród najbardziej pacyfistycznych narodów świata

Wczoraj ogłoszono pierwszy w historii ranking krajów pod względem ich pokojowego nastawienia. Jego pomysłodawcą jest ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit, który wziął pod uwagę 121 krajów ze wszystkich kontynentów. Wykorzystując 24 wskaźniki takie jak liczba wojen, poziom eksportu broni konwencjonalnych, dostęp do broni masowego rażenia czy poziom poszanowania praw człowieka, opracowano listę, na której prym wiodą kraje wyspiarskie i skandynawskie.

Badania pokazały, że niektóre państwa uwikłane niegdyś w krwawe konflikty, takie jak Niemcy czy Irlandia, uchodzą obecnie za wyjątkowo pacyfistyczne. Za czynniki sprzyjające temu procesowi uznano wysokie standardy demokracji, przejrzystość władz, wysoki poziom edukacji i dobrobytu.

Co ciekawe, rząd piątej na liście Japonii, której konstytucja zabrania posiadania sił zbrojnych, pracuje obecnie nad poprawkami, mającymi formalnie zalegalizować istnienie armii, zwanej Siłami Samoobrony. Wydatki na 240-tysięczne wojsko już wynoszą 6% PKB, zaś poziom uzbrojenia należy do najnowocześniejszych na świecie. Ciekawe, jak ewentualne zmiany wpłyną na nowy ranking (chociaż wątpię, żeby się ktoś tam nim przejmował).

Oto pięć najbardziej pacyfistycznych krajów świata:

1.   Norwegia      
2.   Nowa Zelandia      
3.   Dania      
4.   Irlandia      
5.   Japonia

Wybrane państwa azjatyckie: Hong Kong (klasyfikowany osobno) - 23, Singapur - 29, Korea Południowa - 32, Tajwan - 36, Malezja - 37, Chiny - 60, Tajlandia - 105. Pełna lista krajów TU. Polska na 27. miejscu.

Źródło: Japan Today

Tagi: Japonia
23:53, almaaghra , polityka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 maja 2007
Appleseed Saga Ex Machina, Vexille - zwiastuny

Plakat Appleseed Saga Ex MachinaPojawiły się dwa zwiastuny do oczekiwanych nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni animacji.

„Appleseed Saga Ex Machina" to druga część słynnej produkcji Shinji'ego Aramaki. Niedawno uruchomiona strona oficjalna, na której znajduje się zwiastun, TU. Premierę zaplanowano na 20 października.

Nowy, trzeci już trailer można obejrzeć na stronie „Vexille", czyli TU. Japońska premiera 18 sierpnia.

Tagi: Japonia
13:33, almaaghra , anime/manga
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 28 maja 2007
Japoński minister rolnictwa popełnił samobójstwo

Dziś czarny dzień dla japońskiej polityki. Minister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, Toshikatsu Matsuoka, powiesił się w swoim służbowym mieszkaniu. W tym samym dniu miał uczestniczyć w spotkaniu komisji Izby Radców (wyższej izby japońskiego parlamentu). Nieprzytomnego polityka znalazła sekretarka i oficer służb ochrony. Mimo błyskawicznie udzielonej pomocy, Matsuoki nie udało się uratować.

Minister rolnictwa znajdował się ostatnio pod ostrzałem prasy i opozycji, oskarżających go o nieprawidłowości przy rozliczaniu się z wydatków biura prawnego. Kilka dni temu ujawniono też, że przyjmował na swój fundusz wyborczy wpłaty od firm, które brały udział w projektach finansowanych przez podległe mu agencje rządowe.

Na blogach poświęconych japońskiej polityce pojawia się coraz więcej pytań. Czy samobójstwo Matsuoki było efektem skruchy, zaszczucia przez prasę, czy może ucieczką od odpowiedzialności? Kto jej uniknie, jeśli minister zabrał swoje tajemnice do grobu?

Śmierć zamieszanego w skandale Matsuoki może pogorszyć sytuację premiera Shinzo Abe przed zbliżającymi się wyborami do Izby Radców. Już wcześniej krytykowano go za brak zdecydowanej reakcji na skandale, których autorem był jego minister.

Tagi: Japonia
16:04, almaaghra , polityka
Link Dodaj komentarz »
Naomi Kawase nagrodzona w Cannes

Nagrody w Cannes rozdane. Złotą Palmę zdobył Rumun Cristian Mungiu za „Czwarty miesiąc, trzeci tydzień, drugi dzień". Grand Prix przypadło w udziale Japonce Naomi Kawase za „Mogari no Mori" („The Mourning Forest"), opowieść o pensjonariuszu domu starców i jego opiekunce, borykających się z trudną do pogodzenia stratą bliskiego człowieka. Dopiero wspólna podróż przyniesie im długo wyczekiwany spokój. Strona wraz z zwiastunem TU .

38-letnia reżyserka, odbierając wyróżnienie, popłakała się ze wzruszenia. To nie pierwsza nagroda, jaką wywozi z francuskiego festiwalu. W 1997 roku zdobyła Złotą Kamerę za „Moe no suzaku".

W zeszłym tygodniu Kawase ujawniła tytuł swego nowego filmu, „Sekaijuu ga Watashi wo Suki Dattara Ii no ni". Zdjęcia mają rozpocząć się w lipcu. Premierę zapowiedziano na przyszły rok.

Nagroda dla najlepszej aktorki przypadła Koreance Do-Yeon Jeon („Secret Sunshine"), za rolę matki, która po śmierci męża musi stawić czoła kolejnej tragedii, jaką jest zamordowanie jej syna. Z gratulacjami natychmiast pospieszył prezydent Korei Południowej, Roh Moo-Hyun.

15:14, almaaghra , film
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 maja 2007
Jet Li i wietnamskie legendy

W mijającym tygodniu natknęłam się na kilka ciekawych zwiastunów, do których linki możecie znaleźć poniżej.

The Warlords - chińska superprodukcja z Jetem Li, Andy'm Lau i Takeshi Kaneshiro w rolach głównych. Film opowiada o trzech wojownikach, walczących podczas powstania tajpingów w XIX wieku. Początkowo złączeni braterstwem, na końcu zwrócili się przeciwko sobie.

Muoi - koreańsko-wietnamski film grozy, którego „bohaterem" będzie tajemniczy portret, o którym krążą legendy. Choć wiele przeklętych przedmiotów straszyło w horrorach, zwiastun do tego wygląda dość intrygująco.

Breath - najnowsze dzieło Ki-duk Kima o związku skazanego na śmierć więźnia i zdradzanej kobiety.

Blood Brothers - oparty na „Bullet in the Head" Johna Woo, lecz z akcją przeniesioną do Szanghaju lat trzydziestych. Wygląda na dość stylowy, ale czy zaakceptują go fani?

Secret Sunshine - jeden z koreańskich reprezentantów na festiwalu w Cannes, Jeon Do-yeon otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

sobota, 26 maja 2007
Strona "L" już w sieci

Ken'ichi Matsuyama jako LMaszynka do robienia pieniędzy o nazwie „Death Note" pracuje pełną parą. Po niezwykle popularnej mandze (która już w najbliższych tygodniach zadebiutuje w Polsce), anime, powieści, dwóch filmach („Death Note" i „Death Note: The Last Name"), przyszedł czas na trzeci, o krótkim, lecz treściwym tytule „L".

Tytułowym bohaterem będzie genialny detektyw, który w mandze próbował powstrzymać równie genialnego studenta, Lighta Yagami, właściciela niosącego śmierć notatnika. Postać, grana przez Ken'ichiego Matsuyamę („Yamato", „Nana"), zyskała wielką sympatię wśród fanów, producenci podjęli więc decyzję o nakręceniu spin-offu. Reżyseruje Hideo Nakata („Ring", „Dark Water").

Na stronie znajduje się na razie niewiele informacji. Do obejrzenia jest teaser, który składa się z ujęć z poprzednich filmów. Z biegiem czasu witryna będzie z pewnością aktualizowana.

Strona do obejrzenia TU. Należy kliknąć na przycisk po lewej.

Tagi: Japonia
15:10, almaaghra , film
Link Dodaj komentarz »
piątek, 25 maja 2007
"Assembly" - nowy chiński dramat wojenny

Plakat W sieci pojawił się międzynarodowy plakat promujący nową produkcję Fenga Xiaoganga, „Assembly". Rozgrywający się podczas najkrwawszego okresu wojny domowej, film opowiada historię 47-osobowego oddziału komunistycznej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, który w 1948 roku dostał rozkaz obrony zajmowanych pozycji przez co najmniej cztery godziny. Żołnierze wykonali swoje zadanie, jednak nigdy nie usłyszeli sygnału do odwrotu.

Siedem minut filmu pokazano na targach towarzyszących festiwalowi w Cannes. Chińska premiera 12 grudnia 2007.

Źródło: Monkey Peaches

19:48, almaaghra , film
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 maja 2007
Bitwa o wolność prasy w Korei trwa

Konflikt wokół ograniczeń dla południowokoreańskiej prasy zaostrza się. Do akcji wkroczyli prawnicy i obrońcy praw człowieka. Przygotowują skargę konstytucyjną, wskazując w niej na niezgodność niedawno przyjętych przepisów z 21. artykułem ustawy zasadniczej, mówiącym o wolności prasy. Największe ugrupowanie opozycyjne, Wielka Partia Narodowa (Hannara), poparło te działania, zarzucając rządowi łamanie konstytucji i próbę zdezinformowania społeczeństwa.

Konflikt rozpoczął się we wtorek, gdy rząd przyjął nowe regulacje, uderzające w dotychczasowy otwarty system obsługi mediów. Zakładają one zlikwidowanie większości pokojów prasowych i wprowadzenie przepustek dla dziennikarzy, ograniczając do minimum ich obecność w budynkach rządowych. Propozycjom natychmiast sprzeciwiły się media, postrzegając je jako element walki administracji z nieprzychylną prezydentowi prasą.

To nie pierwsze kontrowersje związane z działalnością obecnej głowy państwa. Roh Moo-hyun, były obrońca praw człowieka, niemal stracił urząd, kiedy w 2004 roku Zgromadzenie Narodowe wszczęło procedurę impeachmentu, oskarżając go o tolerowanie skandali korupcyjnych wśród urzędników administracji i nielegalne finansowanie kampanii wyborczej. Obronił go wyrok Sądu Konstytucyjnego (o kompetencjach zbliżonych do naszego Trybunału), unieważniający decyzję parlamentu. Ten sam sąd zatrzymał forsowane przez prezydenta plany przeniesienia stolicy z Seulu do prowincji Chungcheong Południowy. Roh Moo-hyun podpadł również zwykłym Koreańczykom, łamiąc większość swoich wyborczych obietnic i wysyłając wojska do Iraku.

Źródło: The Korea Herald

Tagi: Korea
23:31, almaaghra , polityka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 22 maja 2007
Koreański prezydent jak polski marszałek

Polska i Korea Południowa mają przynajmniej jedną rzecz wspólną. I tu, i tam, rządzący nie lubią, jak się im dziennikarze kręcą pod nogami. O pomysłach naszego marszałka Sejmu było już głośno, o projektach koreańskiej głowy państwa można przeczytać w tamtejszej prasie.

Roh Moo-hyun, któremu kadencja kończy się w tym roku (nie może ubiegać się o reelekcję), postanowił ograniczyć dostęp prasy do ministerialnych urzędników i budynków agencji rządowych. Trzydzieści siedem osobno funkcjonujących pokojów prasowych ma zostać połączonych w jeden wspólny system, rozlokowany w trzech ośrodkach rządowych w Seulu, Gwacheon i Daejeon. Dziennikarzom zaoferowano jedynie tymczasowe przepustki, ważne na konferencje prasowe i oficjalne spotkania. W zamian zaproponowano uruchomienie telebriefingu z możliwością odbywania konferencji on-line z zadawaniem pytań włącznie.

Koreańskim mediom się to oczywiście nie podoba. Padają podobne zarzuty, jakie można usłyszeć w Polsce. Ograniczanie dostępu do informacji, kneblowanie prasy, zamach na konstytucyjne wolności, a także osłabianie pozycji mniejszych tytułów (liczba przepustek jest ograniczona). W dodatku dziennikarze mają pretensje, że nikt z nimi nie konsultował zmian, przyjętych już przez gabinet.

Szef rządowej agencji informacyjnej tłumaczy, że zmiany te mają „przybliżyć Koreę do światowych standardów". Nie wspomina przy tym, że urzędujący prezydent wpadł na pomysł reformy po tym, jak w styczniu prasa poddała rząd kolejnej krytyce.

Źródło: The Korea Herald

Tagi: Korea
23:38, almaaghra , polityka
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 maja 2007
Nocne życie w Osace

Plakat GHS

The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief Jake'a Clenella, zdobywcy nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego na zeszłorocznym festiwalu w Edynburgu, można obejrzeć na Video Google. To niezwykła okazja, by zajrzeć za kulisy nocnych klubów dla kobiet (znanych powszechnie jako host clubs), gdzie młodzi, przystojni mężczyźni (host) sprzedają iluzje miłości i zainteresowania. Ich klientkami są często koleżanki po fachu, czyli panie do towarzystwa, a także prostytutki, fūzoku, które po skończonej pracy odreagowują stres, szukając psychicznego komfortu.

Między hostem a klientką toczy się cyniczna gra. Jego zarobki zależą od ilości wydanych przez nią pieniędzy, głównie na alkohol. To sprawia, że mający po dwadzieścia kilka lat hosts piją na umór, noc w noc. W dodatku muszą zabawiać klientki rozmową, cały czas być mili i ani trochę szczerzy. Cieszą się za to dużymi pieniędzmi (nawet 50 tys. dolarów miesięcznie) i ogromnym powodzeniem, prowadząc podwójne życie, duszy towarzystwa w nocy i zmęczonego samotnika w dzień.

Strona oficjalna filmu TU, adres, pod którym można go obejrzeć TU .

Źródło: Japan Probe

 

Tagi: Japonia
21:52, almaaghra , film
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2


CinemaAsia na Twitter

Kontakt: cinemaasiablog@gmail.com