Kino plus konteksty
piątek, 18 marca 2011
The Lost Bladesman - drugi zwiastun

W ślad za pierwszą zapowiedzią zaprezentowaną na początku lutego producenci The Lost Bladesman uraczyli nas kolejnym, dłuższym zwiastunem. W roli głównej zobaczymy niezrównanego Donnie Yena, który tradycyjnie spuszcza lanie przeciwnikom niezależnie od epoki,w której toczy się akcja. Obsada: Donnie Yen, Jiang Wen (Let The Bullets Fly), Andy On (Prawdziwa legenda), Chin Siu-hou (Fist of Legend), Alex Fong (Pewnej nocy w Mongkoku), Hong Chen (Together), Betty Sun (Painted Skin). Premiera: 28 kwietnia.

The Lost Bladesman to historia generała Guana Yu, sportretowanego w Romansie Trzech Królestw. Narzeczona Guana zostaje zakładniczką  Cao Cao, który chce zmusić wojownika do służby w jego armii. Guan najpierw prowadzi wojska Cao Cao do zwycięstwa, potem decyduje się opuścić wodza i przyłączyć do dawnego brata krwi, Liu Bei'a, wroga Cao Cao. By dotrzeć do celu, musi pokonać pięć przełęczy i sześciu generałów, których Cao Cao wysłał za nim w pościg.

Strona oficjalna

środa, 16 marca 2011
The Detective 2 - zwiastun

The Detective Oxide'a Panga to jeden z najlepszych thrillerów mystery z Hongkongu i ostatni projekt czy to solowy, czy zespołowy braci Pang, o którym można powiedzieć coś dobrego. Aaron Kwok wcielił się w rolę prywatnego detektywa trzeciego sortu, który otrzymuje zlecenie odnaleizenia zaginionej kobiety. Wplątał się tym samym w pełną tajemniczych zdarzeń intrygę, która trzymała w napięciu do samego końca.

Miło było usłyszeć, że Oxide Pang pracuje w Tajlandii nad sequelem, choć premierę odwlekano niepokojąco długo. Jednak doczekaliśmy się w końcu dobrych informacji. 29 kwietnia The Detective 2 trafi do kin. W drugiej części Tam musi rozwikłać zagadkę kryjącą się za serią pozornie niezwiązanych ze sobą morderstw. Jedynego podejrzanego, do którego prowadzą poszlaki, nie rozpoznaje żaden ze świadków. Obsada: Aarok Kwok (Strom Riders, After This Our Exile), Liu Kai Chi (SPL, The Beast Stalker). Patrick Tam (Wojownicy z Krainy Zu, Storm Warriors).

The Detective 2 Poster


wtorek, 15 marca 2011
PAH rozpoczyna zbiórkę dla Japonii

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc dla poszkodowanych podczas piątkowego trzęsienia ziemi i fali tsunami w Japonii.

PAH logo

W piątek 11 marca o godz. 14.46 czasu lokalnego, ok. 130 km od wybrzeża wyspy Honsiu w Japonii doszło do trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, które wywołały potężną falę tsunami.

Na bieżąco media informują o ponad 3000 potwierdzonych, zidentyfikowanych ofiarach i około 6600 zaginionych. Liczby te stale rosną.

Polska Akcja Humanitarna wstrząśnięta rozmiarem tragedii, która nawiedziła Japonię uruchamia numer konta, na który można wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii.

Prosimy o wpłaty na numer:

BPH 75 1060 0076 0000 3310 0018 725.

Źródło: PAH

poniedziałek, 14 marca 2011
Sytuacja w Japonii - c.d.

TsunamiZ niepokojem obserwuję sytuację wokół elektrowni atomowych Fukushima, jak również ze smutkiem czytam o kolejnych ofiarach piątkowej katastrofy. Ze świata japońskiej rozrywki dochodzą informacje o zbiórkach pieniędzy organizowanych przez najpopularniejszych piosenkarzy i zespoły, eventach odwoływanych masowo w kraju, ale także o rezygnacjach z udziału w imprezach zagranicznych. W Japonii zaczyna brakować prądu, co przekłada się na frekwencję m.in. w kinach, jeśli w ogóle zdecydowały się na działalność w ten czarny weekend. Z repertuaru znika Medium Clinta Eastwooda. w którym znajdują się sceny uderzenia tsunami, jak również odwołano zaplanowaną premierę chińskiego Aftershock, opowiadajacego o trzęsieniu ziemi w 1976 roku.

Tymczasem Polska Akcja Humanitarna wydała na swojej stronie komunikat:

Polska Akcja Humanitarna, chcąc wyrazić solidarność z narodem japońskim, po otrzymaniu zgody z MSWiA będzie zbierała pieniądze na pomoc w odbudowie któregoś z budynków użyteczności publicznej.

[...] Z naszego doświadczenia oraz z obserwacji przebiegu wydarzeń w Japonii stwierdzamy, że na razie Japończykom nie jest potrzebna tzw. "pierwsza pomoc", (z wyjątkiem pomocy świadczonej przez ekipy ratunkowe) pozwalająca przeżyć pierwsze dni po katastrofie, czyli woda, sanitariaty, schronienie, żywność i opieka medyczna. Japończycy są świetnie zorganizowani i radzą sobie doskonale. Będziemy obserwować rozwój wypadków i zaangażujemy się w pomoc na miejscu w odpowiednim momencie.

12 marca zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym rozpoczął Caritas Polska

Gantz, The Warring States i inne - pakiet weekendowych zapowiedzi

Tsunami usunęło w cień wszelkie inne informacje z Azji Wschodniej, mimo to w ciągu ostatnich paru dni pojawiło się kilka interesujących zapowiedzi. Oto zbiorcze podsumowanie najciekawszych z nich.

Gantz: Perfect Answer to druga część adaptacji popularnej mangi Hiroyi Oku Gantz, na chwilę obecną najbardziej dochodowego filmu, który miał premierę po 1 stycznia 2011. Jak pokazuje poniższy zwiastun, twórcy dość swobodnie potraktowali treść materiału źródłowego. Na ile sensowne będa to zmiany, okaże się 23 kwietnia.

Gantz opowiada historię dwóch przyjaciół, Kei'a Kurono i Masaru Kato, którzy zginęli, ratując bezdomnego leżącego na torach metra. W momencie śmierci ich dokładne kopie zostały odtworzone w niepozornie wyglądajacym mieszkaniu, na środku którego stoi wielka czarna kula - Gantz. Obecnym tam osobom, ofiarom rozmaitych wypadków, samobójstw, morderstw, kula oświadcza, że stali się częścią grupy polującej na przebywających na Ziemi kosmitów. Uczestnicy otrzymują specjalną broń oraz kombinezony, dające im nadludzką siłę i wytrzymałość. Są zmuszeni do zabicia wszystkich kosmitów w danej rozgrywce w określonym limicie czasowym. Kula przydziela punkty, za które (dokładnie 100) można sobie wykupić wolność, albo otrzymać inne bonusy.

Obsada: Kenichi Matsuyama (Death Note), Kazunari Ninomiya (Listy z Iwo Jimy), Kanata Hongo (NANA), Takayuki Yamada (Crows Zero), Yuriko Yoshitaka (Adrift in Tokyo). Reżyseria: Shinsuke Sato (The Princess Blade).

Dłuższa zapowiedź pojawiła się na stronie oficjalnej Hoshi o ou kodomo, nowego anime Makoto Shinkai'a, twórcy 5 Centimeters Per Second oraz The Place Promised In Our Early Days. Jego bohaterką będzie Asuna, która całymi dniami słucha tajemniczej melodii wydobywajacej się ze starego odbiornika, pamiątki po ojcu. Wkrótce dziewczyna wyrusza w podróż, dzięki której pozna okrucieństwo i piekną otaczającego ją świata. Premierę wyznaczono na 7 maja 2011

Koreański In Love and the War doczekał się pierwszej zapowiedzi. To łącząca w sobie elementy romansu i dramatu wojennego opowieść o wiosce na południu Korei zajętej przez oddziały z Północy podczas wojny domowej w 1950 roku. By ratować sytuację, chłopi oferują komunistom gościnę i pełną współpracę. Z czasem pomiędzy miejscowymi a żołnierzami rodzi się przyjaźń. Premiera odbędzie się w kwietniu. Obsada: Kim Joo-hyeok (The Servant), Jeong Ryeo-won (Castaway on the Moon), Yu Hae-jin (Desire to Kill). Reżyseria: Park Geon-yong (Bronze Medalist).

The Warring States to osadzona w Okresie Walczących Królestw historia rywalizacji pomiędzy chińskim strategiem Sunem Bin a jego bratem krwi, a później zaprzysięgłym wrogiem, Pangiem Juan.  Film trafi do kin 15 kwietnia. Obsada: Sun Honglei (Czyngis Chan),Francis Ng (Wygnani), Kim Hee-seon (The Myth), Kiichi Nakai (Ostatni miecz). Reżyseria: Chen Jin (Mini).

Na koniec Punished, o którym mówi się, że to powrót rasowego kina z Hongkongu bez ogladania się na cenzurę w Pekinie. Anthony Wong wcieli się w brutalnego biznesmena, tyrana w domu i w pracy, którego uzależniona od narkotyków córka zostaje porwana i zamordowana. Mężczyzna wysyła swojego lojalnego ochroniarza (Richie Ren), by ukarał sprawców. Zemsta nie przynosi mu jednak upragnionego ukojenia. Producentem filmu jest Johnnie To. Obsada: Anthony Wong (Infernal Affairs), Richie Ren (Fire of Conscience). Reżyseria: Law Wing-cheong (Running Out of Time 2). Premiera na festiwalu w Hongkongu 4 kwietnia. W kinach film pojawi się 5 maja.

Strona oficjalna Gantz: Perfect Answer

Strona oficjalna Hoshi o ou kodomo

Strona oficjalna The Warring States

piątek, 11 marca 2011
Tsunami uderza w Japonię

Ponad sto potwierdzonych ofiar, setki ciał na plaży w Sendai. Tysiące zaginionych. Dziś Japonia jest na ustach świata. Wyrazy współczucia dla wszystkich, których dotknęła ta straszna katastrofa.

Popłynęła nagle wielka ciemna woda. I stanął zegar, ruszył czas...

Tsunami

Zdjęcie: Mainichi

Tagi: Japonia
18:33, almaaghra
Link Komentarze (3) »
czwartek, 10 marca 2011
Premiery dvd - marzec/kwiecień

Chyba nasi dystrybutorzy budzą się powoli ze snu zimowego, bo coś zaczyna się dziać na rynku dvd. Po premierze Prawdziwej legendy w kolejce czekają następne płyty, choć trudno mówić tu o zaskoczeniach.

Rudobrody dvd coverPo Siedmiu samurajach, Mayfly wprowadza do sklepów Rudobrodego. Czyli coś, co już było, ale w pakietach, na które nie każdy mógł sobie pozwolić. Ostatni wspólny film Kurosawy i Mifune do nabycia od jutra, 11 marca, w cenie 49,99 zł.

Japonia, koniec XIX wieku. Młody, ambitny internista odbywa praktykę w szpitalu dla ubogich, prowadzonym przez starego, apodyktycznego lekarza. Stopniowo uczy się od swojego mentora, czym jest odpowiedzialność, zarówno w stosunku do innych, jak i siebie samego. To epickie dzieło jest jednocześnie społecznym dramatem, operą mydlaną i samurajskim kinem akcji. Zachwyca wierną rekonstrukcją Japonii schyłku okresu feudalnego, a wybitne aktorstwo Toshirô Mifune odkrywa wyższe cele ludzkiego istnienia.

Lepiej późno niż wcale, tak można skwitować kolejną premierę, któraWładcy wojny dvd cover pojawi się w sklepach za sprawą TIM Film Studio. W maju miną dwa lata, odkąd film Władcy wojny Petera Chana trafił do polskich kin. Zaskakująco pesymistyczna, "brudna" wizja wojny wyróżnia się pozytywnie na tle nadętych eposów w stylu Trzech królestw. Cena: 54,99 zł. Premiera: 19 kwietnia.

Jesienią 1870 roku generał Pang (Jet Li) stoi na szczycie murów miejskich ubrany w szaty gubernatora. Jego serce wypełniają marzenia o przyszłości. Mógłby zmienić bieg historii... Ale to jedna kobieta i dwóch mężczyzn zmienią całe jego życie. Pomogli mu osiągnąć władzę, lecz teraz zbliża się dzień upadku.

Summer Wars dvd coverVision Film zaczyna wydawać produkty z katalogu AV Visionen. Do oferty sklepu firmowego trafiły już niektóre filmy zapowiadane jeszcze na starej stronie Kaze (AV Visionen/Anime-Virtual). Są to tytuły anime, wśód których jeden wydaje się wart wspomnienia w tym miejscu. Summer Wars Mamoru Hosody, uznany przez Japońską Akademię za najlepszą animację 2009 roku. Premiera: 28 marca. Cena: 49,99 zł.

TA RODZINA URATUJE ŚWIAT!

Kiedy najładniejsza dziewczyna w klasie pyta Kenjiego, czy chciałby odwiedzić z nią jej rodzinę, spełnia sie jego największe marzenie. Jednak sytuacja ta wkrótce zamieni się w istny horror. Natsuki nie powiedziała Kenjiemu, że jej rodzina jest ogrmona i że ma on udawać jej narzeczonego. A poza tym ktoś wywołał niesamowity chaos w Internecie i użył w tym celu konta Kenjiego! Na skutek tej ingerencji sieć przestaje funkcjonować - system kontroli ruchu drogowego, archiwa danych zebranych w urzędach. Bardzo utrudnia to życie "w realu". Niewinny Kenji zostaje o wszystko obwiniony, ale zanim w ogóle zdoła sie zorientować, co sie dzieje, staje sie uczestnikiem bitwy o losy świata.

Summer Wars to opowieść o zabawnym związku dwojga ludzi i przede wszystkim rewelacyjne, nowatorskie animacje przedstawiające wirtualny świat równoległy, który staje się zagrożeniem dla świata realnego. Po anime "O dziewczynce skaczącej przez czas" film ten jest bez wątpienia kolejnym arcydziełem reżysera Mamoru Hosody.

Ceny podane przeze mnie nie uwzględniają promocji, przedsprzedaży etc.

wtorek, 08 marca 2011
Zwyczajna historia trafi do kin

Zdobywca Grand Prix 10. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty oraz Nagrody Tygrysa na festiwalu w Rotterdamie w 2010 roku, Zwyczajna historia Anochy Suwichakornpong od 11 marca będzie wyświetlana w polskich kinach. W studyjnych, dodam. Uwagę zwraca plakat autorstwa Andrzeja Klimowskiego.

Zwyczajna historia

Zwyczajna historia to opowieść o Ake, sparaliżowanym po wypadku młodzieńcu z bogatej rodziny, jego oschłym ojcu i pielęgniarzu, który się nim opiekuje. Chociaż brzmi to jak wstęp do gorzkiego rodzinnego dramatu, Suwichakornpong widzi Zwyczajną historię jak swoistą metaforę sytuacji politycznej i społecznej w rodzinnej Tajlandii. Atmosfera nieustannego konfliktu, niepokoju, a także dystans pomiędzy władzą a obywatelami wyrażona jest w relacjach ciągle nieobecnego ojca i jego niepełnosprawnego syna. Lecz Zwyczajna historia to nie tylko polityczna metafora, lecz ewoluująca w stronę abstrakcji poetycka opowieść o życiu i jego cyklach.

Źródło: Era Nowe Horyzonty

piątek, 04 marca 2011
Underdog Knight 2 - drugi zwiastun

Sympatyczny bohater grany przez jednego z najbardziej utalentowanych chińskich aktorów, Yu Lie, powróci do kin 1 kwietnia w drugiej odsłonie Underdog Knight, która zyskała podtytuł He-Man. To nie żart, taka nazwa widnieje na plakatach. Może pominę milczeniem ten w sumie nieistotny szczegół, bo w zwiastunach produkcja zapowiada się na rasowe kino akcji. Choć Yu i tak pewnie skradnie show, dodam, że na ekranie pojawią się też Zhang Zilin (miss świata z 2007 roku), Vincent Jiao i Yoo Sung-jun (Little Big Soldier).

Yu Lie ponownie zagra byłego komandosa, który ratując kolegę przed utonięciem, sam niemal stracił życie. Swój heroiczny czyn okupił nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu. Pomimo ograniczonych możliwości intelektualnych, wciąż świetnie się bije, a w dodatku wierzy, że jego misją jest walka ze złem. W części drugiej nasz bohater będzie starał się ochronić skarb narodowy przed kradzieżą, a także uwolnić swoją dziewczynę z rąk porywaczy.


czwartek, 03 marca 2011
Joe Hisaishi i Final Fantasy na 4. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

4th Film Music FestivalFanów japońskiej muzyki filmowej czeka w maju nie lada gratka w postaci pierwszego europejskiego koncertu Joe Hisaishiego, który zainauguruje 4. edycję Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Kompozytor wystąpi 19 maja w hali ocynowni  ArcelorMittal Poland. Podczas koncertu zostaną wykonane utwory z filmów Spirited Away, Ruchomy Zamek Hauru, Księżniczka Mononoke, Laputa – podniebny zamek, Nausicaä z Doliny Wiatru oraz suity z filmów Takeshiego Kitano (m.in. Hana-bi, Kids Return, Summer). Wystąpią: Wioletta Chodowicz – sopran, Chór Pro Musica Mundi, Sinfonietta Cracovia, Joe Hisaishi – fortepian, dyrygent.

Dzień później, 20 maja, odbędzie się wielkie muzyczne i multimedialne show Distant Worlds: music from FINAL FANTASY z kompozycjami Nobuo Uematsu oraz Masashiego Hamauzu, który uświetni koncert swoją obecnością. Wystąpią: Anna Pehlken – sopran, Andrzej Lampert – tenor, Jarosław Bodakowski – baryton, Michał Nagy – gitara, Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Arnie Roth – dyrygent. Dodatkowo słuchacze będą mieli szansę posłuchać na żywo muzyki z Wiedźmina 2, który kilka dni przed koncertem pojawi się w sklepach.

Szczegółowe informacje na stronie festiwalu.

Tagi: Japonia
23:55, almaaghra , soundtrack
Link Komentarze (3) »


CinemaAsia na Twitter

Kontakt: cinemaasiablog@gmail.com