Kino plus konteksty
poniedziałek, 05 września 2011
Zwiastun: Headshot

Pojawił się zwiastun do długo wyczekiwanego thrillera noir Headshot Pen-eka Ratanaruanga (6ixtynin9, Ploy, Nymph). To opowieść o zabójcy, który zostaje postrzelony w głowę podczas wykonywania zlecenia. Gdy budzi się w szpitalu po dwumiesięcznej śpiączce, Tul odkrywa, że jego świat wywrócił się do góry nogami. Dosłownie.

Headshot

Strona oficjalna

Tagi: tajlandia
21:21, almaaghra
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 września 2011
Ken Takakura - Karajishi Botan

Ta piosenka liczy sobie ponad pół wieku. Śpiewana przez ikonę japońskiego kina do jednej z najsłynniejszych serii ninkyo eiga, Shôwa zankyô-den.

Ken Takakura - Karajishi Botan, do filmu Shôwa zankyô-den: Karajishi Botan (Brutal Tales of Chivalry 2: The Chinese Lion and Peony Tattoo) z 1966 roku.

Udostępnione przez okeihan1000.

sobota, 27 sierpnia 2011
Kat Szoguna we wrześniu na dvd

Kat szoguna dvd coverDobra wiadomość dla fanów kina samurajskiego. We wrześniu rusza nowa seria Kino Bushido, którą wprowadza na rynek 9th Plan. Jako pierwszy, bo już 9 września, pojawi się w sklepach Kat Szoguna (Shogun Assassin) oparty na słynnej serii Samotny wilk i szczenię (1972-1974) z Tomisaburo Wakayamą w roli Ogamiego Itto. Japońską serię sześciu filmów będących ekranizacją mangi Kazuo Koike i Goseki Kojimy rozpoczął Miecz zemsty w reżyserii legendarnego twórcy nieistniejącego już wówczas studia Daiei, Kenjiego Misumi. Reżyser nakręcił cztery z sześciu części opowieści o Samotnym Wilku i były to jedne z jego ostatnich filmów przed śmiercią w 1975 roku. 

Od samego początku Samotny wilk trzymał się estetyki popularnej w latach 70., kiedy to czarno-białe, rewizjonistyczne kino zankoku jidaigeki lat 60. ustąpiło pola kolorowej mieszance brutalności i erotyki. Paradoksalnie, właśnie ta stylistyka miała szansę przebicia się na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych, dokąd trafiła za pośrednictwem Roberta Houstona i Davida Weismana. Amerykańscy filmowcy odkupili prawa od wytwórni Toho, a następnie zabrali się za tworzenie wersji przystępniejszej dla tamtejszego widza. Tak powstał Kat Szoguna, film stworzony ze zmontowanych fragmentów japońskiego oryginału, w angielskiej wersji językowej i z nowym soundtrackiem. Choć puryści  kręcili nosem, nie ulega wątpliwości, że dla wielu Amerykanów Kat Szoguna był wprowadzeniem do kina samurajskiego i powodem, dla którego wiele lat później sięgnęli po oryginalną wersję. 

W Polsce Kat Szoguna będzie przecierać szlaki innym filmom z serii Kino Bushido. O kolejnych wydaniach będę informować na blogu CinemaAsia, który objął patronat nad serią.

Tymczasem dzięki uprzejmości dystrybutora, prezentuję galerię posterów.

Zwiastun produkcji:
środa, 24 sierpnia 2011
Agitator - recenzja

Takashiego Miike można kochać lub nienawidzić. Uważać go filmowego grafomana, uwielbiającego szokować pracoholika, bądź za błyskotliwego twórcę umiejętnie grającego na instynktach swojej widowni. Brutalne, łamiące tabu kino to znak rozpoznawczy Miike, który rozsławił go poza granicami kraju i przysporzył wielu fanów na całym świecie. Jednocześnie przykleił mu łatkę twórcy ekstremalnego, epatującego krwią i seksem, w dodatku mizogona. To prawda, iż Miike czuje się lepiej w stereotypowo męskich gatunkach, choć kręcił też filmy w lżejszych klimatach. Jednak przy całej tej groteskowej przemocy, jakiej pełno we współczesnym kinie, Miike odciska na yakuza eiga swoje indywidualne piętno, wybierając na bohaterów społecznych wyrzutków, pełnych namiętności, skłonności do autodestrukcji, ale i wyznających staromodne wartości, których niekiedy próżno szukać w normalnym świecie...

Agitator

Cała recenzja na jFilm.pl

środa, 17 sierpnia 2011
Zwiastun: The Outrage

Oto kolejny dowód na to, że prawdziwe dzieła się nie starzeją. Bhandevanop Devakul, reżyser obsypanego nagrodami historycznego romansu Chua Fah Din Salai (Eternity) wziął na warsztat Rashomona Akiry Kurosawy, a dokładnie sztukę Kukrita Pramoja (nota bene byłego premiera Tajlandii) zainspirowaną twórczością Japończyka. W ten sposób powstał Umong Pha Muang (The Outrage - kolejne nawiązanie, tym razem do westernu Prawda przeciw prawdzie Martina Ritta), który 8 września wejdzie na tajskie ekrany. W rolach głównych wystąpią Ananda Everingham (Widmo, Red Eagle) oraz Chermal Boonyasak (Ostatnie życie we wszechświecie).

The OutrageThe OutrageThe Outrage

Tagi: tajlandia
20:28, almaaghra , film
Link Komentarze (1) »
niedziela, 31 lipca 2011
Zwiastun: Smuggler

Przyznam się, że Smuggler to jedna z premier, na które czekam najbardziej. Bo i reżyser wyjątkowy: Katsuhito Ishii (The Taste of Tea, Funky Forest: The First Contact), obsada znakomita: Satoshi Tsumabuki (Boat, Akunin), Masatoshi Nagase (Electric Dragon 80000 V, The Sea is Watching), Masanobu Ando (Battle Royale, Sakuran), Hikari Mitsushima (Love Exposure, Akunin), a i możliwość zobaczenia Masanobu Ando w wersji psycho przywołuje wspomnienia. Potencjalny hit eksportowy. 

Ekranizacja mangi Shohei'a Manabe Smuggler to historia młodego mężczyzny, który marzy o aktorstwie, ale przez własną naiwność popada w ogromne długi. By je spłacić, wykonuje różne zlecenia dla yakuzy.

SmugglerSmugglerSmuggler

Strona oficjalna

Tagi: Japonia
17:34, almaaghra , film
Link Dodaj komentarz »
Zwiastun: My Way

O My Way pisałam niedawno przy okazji notki o epickich produkcjach. Na japońskiej stronie filmu pojawiła się pierwsza zapowiedź, pozwalająca ogarnać skalę przedsięwzięcia. Reżyserowany przez koreańskiego speca od superprodukcji, Kanga Je-gyu (Shiri, Taegukgi), film jest intensywnie promowany wśród zachodnich dystrybutorów. I trudno się dziwić, ponieważ duża część akcji My Way toczy się w Europie.

Trenujący maraton Koreańczyk Jun-shik marzy o zakwalifikowaniu się do reprezentacji Kraju Kwitnącej Wiśni na zbliżające się igrzyska olimpijskie w Tokio w 1940 roku. Gdy udaje mu się uzykać nominację, wybuchają radziecko-japońskie walki graniczne i Jun-shik zamiast na olimpiadę, trafia na front. Jego dowódcą zostaje Tetsuo, największy rywal sportowy i wnuk jego japońskiego pracodawcy. W wyniku błędnie obranej strategii oddział zostaje rozbity, a Jun-shik i Tetsuo dostają się do niewoli. Po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki, jeńcy zostają wcieleni do Armii Czerwonej, skąd następnie próbują uciec. Kończy się to kolejną niewolą, tym razem u Niemców. Jun-shik i Tetsuo ponownie spotykają się w 1944 roku, w Normandii, gdzie mają bronić wybrzeża przed atakiem aliantów. Jednak gdy tylko zaczyna się inwazja, podejmują kolejną próbę ucieczki...

Na ekranie pojawią się gwiazdy reprezentujące kraje współprodukujące My Way: Koreańczyk Jang Dong-gun (Nowhere to Hide, Taegukgi), Japończyk Jo Odagiri (Sway, Adrift in Tokyo) i Chinka Fan Bingbing (Flashpoint, Shaolin). Premiera: grudzień 2011.

My WayMy WayMy Way

Strona oficjalna (JP)

Strona oficjalna (KR)

Zwiastun: Blue Salt

Lee Hyeon-seung znany jest przede wszystkim jako reżyser Il Mare, romansu który doczekał się swojej amerykańskiej wersji w postaci Domu nad jeziorem. We wrześniu do kin w Korei ma trafić Blue Salt, opowieść o byłym szefie gangu, który próbuje wieść normalne życie u boku poznanej kobiety. Jednak jego przeszłość nie daje o sobie zapomnieć...

W roli głównej wystąpi Song Kang-ho. U jego boku pojawi się znana z horroru Cinderella Sin Se-kyeong. W obsadzie znaleźli się również: Cheon Jeong-myeong (Hansel and Gretel), Yoon Yeo-jeong (The Housemaid), Kim Min-joon (Sarang).

Blue Salt

Strona oficjalna

17:01, almaaghra , film
Link Dodaj komentarz »
Zwiastun: Ichimei

Pokazywany w Cannes, Ichimei: Death of a Samurai Takashiego Miike, wejdzie do japońskich kin 15 października. W mijającym tygodniu producenci pokazali pełny zwiastun filmu, będącego remakem uchodzącego za arcydzieło samurajskiego kina Seppuku Masakiego Kobayashiego z legendami kina Tatsuyą Nakadai, Shimą Iwashita i Tetsuro Tanba w obsadzie. Największą gwiazdą nowej wersji jest niewątpliwie reżyser, którego poprzedni remake 13 assassins spodobał się wielu widzom. W obsadzie Ichimei znaleźli się: wychowanek Nakadai'a, Koji Yakusho, dwie młode gwiazdy Eita i Hikari Mitsushima oraz w roli głównej aktor kabuki Ebizo Ichikawa, znany z taiga dramy Musashi.

Ichimei

Strona oficjalna

Zwiastun: The Viral Factor

Dante Lam, reżyser The Beast Stalker, powraca z nowym filmem akcji, The Viral Factor, w którym ponownie jedną z głównych ról zagra Nicolas Tse. Drugim magnesem na widzów będzie Jay Chou, popularny raper, aktor i reżyser, który zagra członka ekipy antyterrorystycznej, poszukującej na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej śladów zabójczego wirusa. Produkcja ma wejść do kin w okolicach chińskiego Nowego Roku.

Viral Factor

Źródło: Film Business Asia

16:30, almaaghra , film
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 90


CinemaAsia na Twitter

Kontakt: cinemaasiablog@gmail.com